Uppsala Musikklassers nyhetscenter

 • Läs mer »
  Rektorns upptaktstal augusti 2019
  Talet till eleverna Brevet till vårdnadshavarna
 • Läs mer »
  UMK på silverplats i Nordic Math Class Competition
  GRATTIS til en silverplats till våra åttor i NMCC Efter en rafflande tävling slutar våra fyra åttor på andra plats i NMCC i Trondheim.
 • Läs mer »
  Och silverpokalen går till 7C!
  I höstas röstade vår klass 7C för att delta i årets RUM-festival i Västerås. Hela klassen ville vara med och tillsammans med läraren Tobias arbetade ...
 • Läs mer »
  Tre glada rapporter från vår fina skola
  Hejsan alla elever och vårdnadshavare! Tre glada rapporter från vår fina skola: 1. Våra tre klasser i sexan knep första, andra och tredje platsen i 4...
 • Läs mer »
  I dag uppmärksammar vi IDAHOT!
  Hejsan allihopa! I dag har vi i personalen fina hjärte-pins i regnbågens färger. Vi bär dem för att uppmärksamma IDAHOT, en dag som varje år fira...
Tre glada rapporter från vår fina skola
Publicerat 2019-06-04

Hejsan alla elever och vårdnadshavare!

Tre glada rapporter från vår fina skola:

1. Våra tre klasser i sexan knep första, andra och tredje platsen i 4H:s tävling Djurtolvan! Makalöst! Vilken dominans! Pallplatserna resulterar i skönt klirr i klasskassan för alla tre klasserna! Grattis och bra jobbat alla elever - och personalen som har peppat er!

2. Precis just nu när jag skriver det här har UMK ett lag med åttondeklassare i den nordiska finalen av det som vi i Sverige kallar Sigma 8:an och vad arrangörslandet Norge mer officiellt benämner Nordic Math Class Competition - NMCC. Finalen går av stapeln i norska Trondheim och med tillsammans med eleverna i laget finns vår mattelärare Pär som trygghet och peppare. Fler rapporter kommer!

3. Kanske inte lika spännande som de två första punkterna, men en snabb positiv rapport från utrymningen i dag: i dag hade vi en - för de flesta - oförberedd utrymning. Personalen från larmföretaget imponerades av hur snabbt våra elever tog sig ut (4 minuter och 45 sekunder för att tömma en hel skola!) och vi fick tummen upp för våra rutiner. Det vi behöver putsa på - förutom en felande branddörr och ett par tysta larmdon - är enligt larmpersonalen att träna våra elever i att ta varje larm på allvar. En del av de äldre ungdomarna verkade enligt vår expert vara helt trygga med att det var en övning, och de tog det därför alltför lugnt på vägen ut. Vi måste också försöka att fördela våra elever på de bägge entréerna för ett bättre flöde ut. I stort sett: vi fick väl godkänt!

Hälsningar

Rektorn Anders

Anders Danell
Stolt rektor och skolchef
 
073-021 85 07
 
 
Tillit - kamratskap - stolthet